Kam dál:

Reality:

  • Obecná nabídka nemovitostí ze všech koutů republiky na Reality.name
  • Nejlepší Bydlení vám zajistí většinou pouze dobrá realitní kancelář, pokud se v dané lokalitě nevyskytujete často.
  • Exekuce nemovitostí se dá dnes relativně lehce vyřešit s profesionály.

  • Výkup nemovitostí je jednou z variant pokud potřebujete opravdu rychle hotovost.

Domy:

  • Než jezdit do ciziny zkuste najít ubytování na Chaty a chalupy a strávit dovolenou v Čechách a nebo na Slovensku.
  • Inzerujte efektivně Prodej domů


Co se stane, když prodávající nezaplatí daň z převodu nemovitosti?

 

Zaplatí ji kupující.

 

Zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí v § 8 stanoví, kdo je poplatníkem daně z převodu nemovitosti. V případě běžného prodeje je poplatníkem převodce(prodávající) a nabyvatel (kupující) je ručitelem.

 

Daň z převodu nemovitosti je jednou z nejkontroverznějších daní vůbec. Navíc způsob, jakým je úhrada daně zajištěna, totiž přehození povinnosti z prodávajícího na kupujícího, je sice nestoudný, ale co na plat.

 

Pokud prodávající nesplní svoji povinnost a daň z převodu nemovitosti nezaplatí, finanční úřad vyzve k její úhradě kupujícího. Kupujícímu v takovém případě nezbude nic jiného, než daň zaplatit, pokud ovšem nechce přijít v exekuci o svůj majetek.

 

Pokud jste při převodu nemovitosti otázku daně neošetřili zaplacením z advokátní úschovy a nyní po vás finanční úřad žádá úhradu daně z převodu nemovitosti z titulu ručitele, zaplaťte! A zaplaťte ihned, jinak bude dluh narůstat o penále.

 

Následně můžete částku, o kterou jste přišli, nárokovat u prodávajícího. Pokud vám nezaplatí, můžete svoje nároky uplatňovat soudní cestou. V takovém případě vám prodávající bude muset uhradit zaplacenou daň včetně případného penále, bylo-li vám finančním úřadem vyčísleno a vámi uhrazeno, smluvní pokutu (pokud byla smlouvou ujednána), veškeré soudní poplatky a náklady na vašeho advokáta.

 

Celou situaci ručitele může zkomplikovat také skutečnost, že on nemá možnost si ověřit, zda prodávající daň zaplatil a finanční úřad sám se do vymáhání pohledávky nijak nehrne. Jen si ohlídá, aby nebyl závazek promlčen a třeba až po 2 letech vyzve ručitele k úhradě dlužné daně, přičemž vyčíslit může i penále za celé období.

 

Můžete si být jisti, že soudně svoje nároky vymůžete. Ovšem zda začne prodávající plnit (a zda bude mít z čeho), to je otázka. Proto před případným podáním žaloby dobře zvažte, zda máte alespoň minimální šanci peníze, které jste zaplatili finančnímu úřadu, a náklady na soud získat zpět. 

 

Stručně řečeno, pokud vás finanční úřad, jakožto ručitele ze zákona, vyzve k zaplacení daně z převodu nemovitosti, zaplatit musíte..... vymáhat můžete.

 

 

Více článků z kategorie Poradna



Kontakt: info@reality-plzen.eu

Vyhledávání reality v Plzni:

 

Pronájem bytu